Menu Zamknij

Odzyskiwanie danych która skuteczność? jakie są zapłaty.

Odzyskiwanie danych Jak odzyskać usunięte pliki

Jeśli usunąłeś pliki z komputera lub przypadkowo skasowałeś dane z urządzenia pamięci masowej, możesz zastanawiać się, jak je odzyskać. W tym artykule omówimy sposoby odzyskiwania skasowanych plików, odzyskiwania danych z fizycznie uszkodzonych nośników pamięci oraz wyboru odpowiedniej usługi odzyskiwania danych. Koszt odzyskiwania danych jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, podobnie jak metodę odzyskiwania usuniętych plików. Na szczęście istnieje kilka wskazówek, które sprawią, że proces ten będzie łatwiejszy i mniej stresujący.

Odzyskiwanie usuniętych plików

Jeśli przypadkowo usunąłeś pliki w systemie Windows, możesz użyć funkcji Historia w Eksploratorze Windows, aby je odzyskać. Po kliknięciu przycisku Historia można przewinąć w czasie, aby znaleźć określoną wersję pliku. Odzyskanie właściwej wersji może wymagać kilku prób, ale dzięki kilku sztuczkom można przywrócić oryginalną lokalizację i odzyskać pliki. Jeśli przypadkowo usunąłeś pliki, które są nadal dostępne, możesz użyć polecenia „Pliki”, aby je cofnąć i zapisać w oryginalnej lokalizacji.

Przed odzyskaniem usuniętych plików należy zaprzestać zapisywania danych na dysku, na którym były one przechowywane. Gdy plik zostanie nadpisany, staje się nieczytelny. Unikaj wykonywania zadań wymagających intensywnego zapisu, takich jak pobieranie muzyki lub filmów – wszystkie te czynności powodują nadpisanie usuniętego pliku, więc nie wykonuj ich, jeśli nie masz całkowitej pewności, że uda Ci się odzyskać pliki. Postępowanie zgodnie z powyższymi krokami jest bardzo ważne, w przeciwnym razie istnieje ryzyko utraty cennych danych.

Odzyskanie usuniętych plików jest możliwe przy użyciu narzędzi i oprogramowania innych firm. Jeśli pliki zostały całkowicie zniszczone, można użyć bezpłatnych aplikacji innych firm do przeskanowania dysku i określenia, czy można je odzyskać. Aplikacje innych firm będą następnie skanować w poszukiwaniu fragmentów plików i składać je z powrotem w spójny plik. Jeżeli nie można ich odzyskać, należy spróbować użyć Kreatora odzyskiwania systemu Windows do odzyskania plików. Jest on bardzo skuteczny i warto go wypróbować, jeśli pliki zostały przypadkowo usunięte.

Jeśli nie wiesz, jak korzystać z tych programów, spróbuj użyć wiersza poleceń do odzyskania usuniętych plików. Po prostu otwórz Wiersz polecenia i wpisz literę dysku, który chcesz odzyskać. W większości przypadków zobaczysz ukryte foldery i pliki o ogólnych nazwach. W ten sposób będziesz mógł odzyskać usunięte pliki bez konieczności instalowania czegokolwiek. Jeśli te sposoby zawiodą, możesz skorzystać z bezpłatnego oprogramowania firmy 2BrightSparks.

Jeżeli nie można znaleźć pliku, można spróbować uruchomić komputer z dysku USB lub płyty CD z funkcją odzyskiwania plików. Należy uważać, aby nie zapisywać niczego na dysku twardym do czasu przeprowadzenia skanowania. Po uruchomieniu komputera oprogramowanie do odzyskiwania plików rozpocznie skanowanie dysku twardego w poszukiwaniu usuniętych plików. Jeżeli plik został usunięty niedawno, szanse na jego odzyskanie są największe. Jeśli plik został skasowany wiele lat temu, szanse na jego odzyskanie są niewielkie.

Odzyskiwanie danych z fizycznie uszkodzonych nośników pamięci

Istnieje wiele metod odzyskiwania danych z fizycznie uszkodzonych nośników pamięci. Czasami problem leży w tabeli alokacji plików. Oznacza to, że plik nie istnieje na nośniku, ale jego zawartość może nadal się tam znajdować. Fizycznie uszkodzone nośniki pamięci można odzyskać, o ile pliki nie są zaszyfrowane lub nie zostały nadpisane przez inne pliki. W takim przypadku niektóre programy umożliwiają nawet ręczną rekonstrukcję nagłówków plików.

Niektóre uszkodzenia fizyczne są trudniejsze do naprawienia, ale nadal możliwe jest odzyskanie danych. Większość napraw fizycznych nie wymaga rekonstrukcji logicznej. Najskuteczniejszym sposobem naprawy uszkodzeń jest wykonanie pełnego skanowania. Uszkodzenia fizyczne mogą również spowodować nieodwracalną utratę danych, dlatego zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego centrum odzyskiwania danych. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących odzyskiwania danych z uszkodzonych nośników pamięci. Zacznijmy od podstaw. Po pierwsze, upewnij się, że nośnik jest wyłączony. Nie próbuj naprawiać nośnika, dopóki uszkodzenie nie przekroczy rozsądnego poziomu.

Dyski z uszkodzeniami fizycznymi są trudniejsze do naprawienia. Specjaliści ds. odzyskiwania danych używają zaawansowanego oprogramowania do naprawy uszkodzonych części i odbudowy nośnika. Koszt profesjonalnej usługi odzyskiwania danych może być bardzo różny, w zależności od ilości pracy. Za odzyskanie danych z dysków SSD specjaliści od odzyskiwania danych mogą zapłacić nawet 400 USD za godzinę. Ceny te są jednak często niższe, jeśli producent oferuje wsparcie. Nawet jeśli masz pieniądze, które możesz wydać na specjalistę od odzyskiwania danych, musisz upewnić się, że otrzymasz najlepszą cenę za odzyskanie danych.

Specjaliści zajmujący się fizycznym odzyskiwaniem danych mogą zaoferować rozwiązania zarówno sprzętowe, jak i programowe. Specjaliści zajmujący się odzyskiwaniem danych przeanalizują uszkodzony dysk i określą najlepsze metody odzyskania danych. Po odzyskaniu danych ośrodek skontaktuje się z użytkownikiem w celu wysłania mu odzyskanych danych na odpowiednim nośniku. Koszty tych usług są bardzo zróżnicowane i zazwyczaj dość kosztowne. Warto znaleźć profesjonalistę, który dysponuje wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do prawidłowego odzyskania danych.

Koszt odzyskiwania danych

Koszty odzyskiwania danych są bardzo zróżnicowane. Większość firm reklamuje się bardzo niskimi cenami, ale zazwyczaj nie jest to prawdą. Firmy te często odzyskują tylko najłatwiejsze przypadki, a resztę uznają za niemożliwą do odzyskania. Jedynym sposobem na określenie prawdziwego kosztu odzyskiwania danych jest poproszenie o wycenę. Następnie należy określić, czy dana firma jest odpowiednia dla Twoich potrzeb. Następnie należy odpowiednio wybrać firmę zajmującą się odzyskiwaniem danych. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zacznij od poszukania opinii w Internecie.

Cena odzyskiwania danych różni się znacznie w zależności od rodzaju awarii i ilości danych, które trzeba odzyskać. Niektóre dyski są droższe od innych, a inne tańsze. Awarie fizyczne zazwyczaj wymagają bardziej szczegółowej diagnostyki, co wiąże się z wyższymi kosztami. Ponadto klienci mogą wymagać wyraźnego potwierdzenia odzyskania plików przed wyrażeniem zgody na uiszczenie opłaty. Jeśli urządzenie pamięci masowej jest bardzo uszkodzone, koszt może być dwu- lub trzykrotnie wyższy niż w przypadku standardowego zlecenia.

Awaria dysku twardego jest również kosztowna. Nawet jeśli posiadasz kopię zapasową swoich danych, profesjonalista może je odzyskać za ułamek kosztów. Usługi odzyskiwania danych zazwyczaj pobierają minimalną opłatę wstępną, ale zarabiają na niepowodzeniach. Należy również uważać na firmy, które mogą pochwalić się setkami pozytywnych recenzji, ponieważ mogą one nie być godne zaufania. Ważne jest także, aby zastanowić się, czy mamy do czynienia z lokalną firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych, czy z firmą działającą zdalnie.

Koszty odzyskiwania danych zależą od stopnia trudności odzyskiwania i wielkości dysku twardego. Mniejsze firmy mogą poradzić sobie z odzyskaniem danych tylko na jeden dzień, podczas gdy większe przedsiębiorstwa mogą mieć trudności z utrzymaniem działalności przez ponad tydzień. Z drugiej strony, niektórzy klienci muszą być gotowi do pracy w ciągu godziny lub kilku godzin. Ogólnie rzecz biorąc, przed podjęciem decyzji należy zadać sobie pytanie, jaki zwrot z inwestycji przyniesie odzyskiwanie danych. Nie chcesz wydawać złotówki, aby zaoszczędzić złotówkę, ale chcesz chronić ćwierć lub dwa.

Choć niektóre firmy pobierają zryczałtowaną opłatę za odzyskiwanie danych, nie ma sensu pobierać zryczałtowanej opłaty za całą usługę. Dyski twarde mają różne punkty awarii i ich naprawa wymaga więcej pracy. Firmy pobierające opłatę ryczałtową nie uwzględniają tej informacji w swoich ofertach. Lepiej jest wybrać najbardziej dogodną firmę zajmującą się odzyskiwaniem danych, kierując się wygodą i ceną, niż postawić na tanią. Jeśli dysk twardy jest uszkodzony lub komputer uległ awarii, najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem odzyskania danych jest wysłanie go do profesjonalisty.

Wybór usługi odzyskiwania danych

Pierwszym krokiem przy wyborze usługi odzyskiwania danych jest określenie, jakiego typu odzyskiwania danych potrzebujesz. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów usług odzyskiwania danych. Po określeniu rodzaju usługi odzyskiwania danych należy porównać oferty różnych firm, aby wybrać najlepszą dla siebie. Przed wyborem firmy należy zapytać o używany przez nią sprzęt oraz o to, czy posiada ona odpowiednie umiejętności i doświadczenie do przeprowadzenia odzyskiwania danych. Ważne jest, aby znać koszty i współczynnik powodzenia odzyskiwania danych, aby móc podjąć świadomą decyzję.

Następnie należy wybrać usługę odzyskiwania danych, która umożliwia odzyskiwanie danych z różnych typów cyfrowych urządzeń pamięci masowej, w tym dysków twardych, macierzy RAID, serwerów plików i kamer. Ponadto należy sprawdzić, czy dana usługa przestrzega ścisłych protokołów bezpieczeństwa i poufności. Jeśli usługa odzyskiwania danych nie przestrzega tych protokołów, może się okazać, że trzeba będzie zapłacić wyższą kwotę niż to konieczne. Niemniej jednak, jeśli wskaźnik skuteczności usługi odzyskiwania danych wynosi co najmniej 90%, prawdopodobnie jest to dobre rozwiązanie.

Na koniec należy wybrać usługę odzyskiwania danych, która ma doświadczenie. Specjaliści od odzyskiwania danych powinni mieć duże doświadczenie w pracy z różnego rodzaju urządzeniami i zdarzeniami. Oznacza to, że poznali i doświadczyli wielu różnych scenariuszy odzyskiwania danych. Ważne jest także, aby znaleźć usługę odzyskiwania danych, która współpracuje z urządzeniami, które posiadasz. Być może trzeba będzie dostarczyć fizyczną kopię danych. Po odzyskaniu danych należy odesłać urządzenie do firmy, aby można było sprawdzić, czy jest ono bezpieczne.

Dobra firma świadcząca usługi odzyskiwania danych przedstawi bezpłatną wycenę odzyskiwania danych. Wycena powinna jasno określać procent odzyskanych danych oraz kroki podjęte w celu ich odzyskania. Powinna również określać cenę procesu odzyskiwania danych oraz ramy czasowe, w których planowana jest realizacja projektu. Jeśli nie uda się odzyskać danych, renomowana firma zajmująca się odzyskiwaniem danych zwróci oryginalny dysk twardy bezpłatnie.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]